Electronic Project Company
 
Yazdır  Öner

Derin Deniz Balıkları Yok Oluyor


Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde yaşayan birçok derin deniz balığının soyu, ticari avlanmadan ötürü 20 yıl içinde tamamen tükenme tehlikesiyle karşı karşıya...

İngiliz bilim dergisi Nature'ın son sayısında yayımlanan bir araştırmaya göre, Atlas Okyanusu'nun kuzeybatısındaki soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan balıkların durumu, Bengal Kaplanı veya pandalardan daha kritik seviyede bulunuyor.

Kanada'nın Terra Nova bölgesindeki Saint-John Üniversitesi'nde bir biyolog ekibince yürütülen araştırmada incelenen 5 balık türünün, araştırmanın yapıldığı 17 yılın sonunda yüzde 87 ile yüzde 98 azaldığı tespit edildi. Kanadalı bilim adamları, 1978 ve 1994 yılları arasında yakalanan balıkların boylarında da yüzde 25 ila yüzde 57 azalma belirlendiğini belirterek, eldeki verilere göre bu balıkların üç kuşak sonrasında nüfuslarının yok olma noktasına geldiğini kaydettiler.

Bu verilerle, bu balık türlerinin Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin (IUCN) "tehdit altındaki türler" listesinin en önde gelen kırmızı listesinde yer alacağı belirtilen araştırmada, soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan bu beş balık türünün, "Antimora rostrata", "Coryphaenoides rupestris", "Macrourus berglax", "Notocanthus chemnitzi" ve "Bathyraja spinicauda" olduğu kaydedildi.

"Coryphaenoides rupestris" ve "Macrourus berglax" türlerinin özellikle yüzey balıklarının tükenmesinden sonra ticari şekilde avlanmaya başladığı, daha az bulunan diğer üç türün ise Grönland açıklarındaki tütünbalığı avı gelişiminin kurbanı olduğu belirtildi.

Derin deniz balıklarının, yavaş büyümesi, cinsel olgunluğa geç ulaşması, seyrek çiftleşmesi ve uzun zaman yaşaması (60 yıl kadar) nedeniyle son derece hassas balıklar olduğunun altı çizildi.

Araştırmaya katkıda bulunan bilimadamları, bu balıkların fazla tanınmamasının, acil koruma önlemlerinin alınmasını engellememesi gerektiğini vurguladılar.


www.ntv.com.tr
M: info@derindalismerkezi.com
T: +90 (236) 231 94 65 / +90 (532) 297 45 95
A1: "Derin Dalış Merkezi" Çandarlı Limanı / ÇANDARLI - Turkey
A2: 2.Anafartalar Mah. Yeni Orta Sok. No: 1/11 MANİSA - Turkey

Copyright © 2007 by Derin Dalış Merkezi. All rights reserved..
Turizm acentemiz http://www.kozaktur.com.tr'dır
Sanal market, e-ticaret ve kurumsal yazılım geliştirmede lider